Saratovská 24

Bratislava - Dúbravka

0902 755 557

Dohodnite si termín u nás

Po - Št: 8:00 - 19:00
Pia: 08:00 - 14:00

Naše ordinačné hodiny

info@risorius.eu

Napíšte nám kedykoľvek

čistenie zubných kanálikov

čistenie zubných kanálikov (endodoncia)

Čo je endodoncia?

Endodoncia je stomatologický výkon (niekedy ľudovo nazývaný ako vyberanie zubných nervov), pri ktorom dochádza k ošetreniu zubnej drene a koreňového systému zuba.

Najčastejšou príčinou, kedy je potrebné toto ošetrenie vykonať, je hlboký zubný kaz. Baktérie zubného kazu prenikajú dovnútra zubnej drene a spôsobujú zápal.

Pri ošetrení je potrebné odstrániť infikované tkanivo a ošetriť koreňový systém, aby sme predišli ďalšiemu šíreniu a celkovým zdravotným komplikáciám.

Endodontické ošetrenie zuba je technicky, časovo, a z toho dôvodu aj finančne jedno

z najnáročnejších ošetrení.

Endodoncia

Ako prebieha čistenie kanálikov?

Pred, ale aj počas samotného ošetrenia je dôležité si zhotoviť röntgen snímku, ktorý nám pomáha kontrolovať priebeh ošetrenia. Súčasťou endodontického ošetrenia je operačný mikroskop, vďaka ktorému vykonávame ošetrenie s maximálnou precíznosťou. To pre Vás znamená menší výskyt pozakrokových komplikácií. 

 

Neodmysliteľnou súčasťou je lokálna anestézia, aby samotný zákrok prebiehal bezbolestne. Pri ošetrení používame tzv. koffedram, ktorým dokážeme ošetrovaný zub izolovať, zabrániť prieniku dezinfekčných roztokov do úst, a tak zabezpečiť kvalitné ošetrenie.

Po odstránení všetkého infikovaného zubného tkaniva v korunkovej časti zuba následuje spriechodnenie a rozšírenie všetkých kanálikov pomocou špeciálnych koreňových nástrojovChemická dezinfekcia roztokmi vyčistí miesta, kde sa koreňové nástroje nedostanú. Dôkladné vydezinfikovanie koreňového systému nastane pôsobením fotosanu (svetlom aktivovaná dezinfekcia) alebo ozónom. V závislosti od sily zápalu ošetrenie pokračuje buď plnením koreňového systému definitívnou gutaperčovou výplňou alebo dávame do kanálikov dezinfekčnú vložku. 

Po vyčistení a dezinfekcii pokračujeme so zaplnením a hermetickým uzatvorením koreňovou výplňou.

Endodonticky ošetrený zub má však svoje špecifiká. V dôsledku rozsiahlej straty tvrdých zubných tkanív a strate výživy je zub krehký a omnoho viac náchylnejší na fraktúry. Preto vo väčšine prípadov je potrebná jeho výstuž FRC čapom. V niektorých prípadoch je potrebné takéto zuby ošetriť pomocou onlay alebo korunky na zachovanie ich funkcie v zubnom oblúku.