Saratovská 24

Bratislava - Dúbravka

0902 755 557

Dohodnite si termín u nás

Po - Št: 8:00 - 19:00
Pia: 08:00 - 14:00

Naše ordinačné hodiny

info@risorius.eu

Napíšte nám kedykoľvek

bielenie zubov

bielenie zubov

S pribúdajúcim vekom, naše zuby prirodzene menia farbu z bielej na tmavšiu žltú až sivú. Príčiny zafarbenia zubov sú rôzne a medzi ne môžeme zaradiť tvorbu pigmentov nadmerným konzumovaním kávy, čierneho a zeleného čaju, vína a iných nápojov s farbiacim účinkom, fajčenie cigariet, vysoký príjem fluoridov v detstve, poškodenie vyvíjajúceho sa trvalého zuba v dôsledku nehody alebo traumy.

Vonkajšie mechanické bielenie – odstránenie pigmentov a zafarbenia nachádzajúceho sa na povrchu skloviny

Väčšiu časť pigmentov dokážeme odstrániť pomocou pieskovania, v priebehu profesionálnej dentálnej hygieny. Pomocou zmesi prášku, vody a vzduchu je šetrne odstraňovaný povlak, pigmenty a zafarbenie nachádzajúce sa na povrchu skloviny. Pieskovanie je neúčinné ak sa pigmenty a zafarbenia nachádzajú v hlbších častiach skloviny. Práve vtedy sa odporúča profesionálne bielenie zubov, ktoré odstráni toto nežiaduce zafarbenie.

Vonkajšie chemické bielenie - odstránenie zafarbenia nachádzajúceho sa v hlbších častiach skloviny

V našej ambulancii využívame kombinovaný bieliaci systém Pure Whitenning. Pure Whitening je systém kombinovaného domáceho a ambulantného bielenia.  Vykonáva sa pomocou na mieru vyhotovených dláh a bieliaceho gélu s obsahom peroxidu vodíka alebo karbamid peroxidu. Bielenie zubov pomocou peroxidu vodíka sa používa už viac ako 100 rokov a za celú históriu jeho používania nebol zaznamenaný jediný prípad, že by bielenie zuby nejakým spôsobom poškodilo. Tento systém využíva najnižšie koncentrácie peroxidu vodíka na trhu a je plne v súlade s legislatívou Európskej únie. Gély pre domácu fázu majú 10 % a 16 % karbamid peroxid (čo zodpovedá približne 3 % a 5 % peroxidu vodíka) a gély pre ambulantnú fázu majú 6 % peroxid vodíka.

No aj napriek jeho bezpečnosti sa bielenie zubov neodporúča vykonávať u:

  • tehotných a dojčiacich žien,
  • ľudí alergických na peroxid vodíka,
  • ľudí s narušenou zubnou sklovina, aktívnym zubným kazom a netesniacimi výplňami,
  • ľudí s parodontitídou, krvácajúcimi ďasnami a zlou ústnou hygienou,
  • ľudí s vredmi, defektmi a ochoreniami slizníc,
  • mladších ako 18 rokov.
Bielenie zubov

Ešte pred samotným bielením je nevyhnutná konzultácia so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou, ktorí zhodnotia váš aktuálny stav a navrhnú ďalší postup, informujú o tom, čo je to bielenie, aké bieliace techniky existujú, ich možné riziká a starostlivosťou pred a po bielení zubov. Po absolvovaní dentálnej hygieny a vhodnej individuálnej ústnej hygieny vám na prvej návšteve zubný lekár zhotoví odtlačky zubov. Podľa týchto odtlačkov technici v laboratóriu vyhotovia tesné dlahy na bieliaci gél. Po 10 dňoch Vám dentálna hygienička odovzdá dlahy na bielenie spolu s bieliacim gélom a inštrukciami k bieleniu. Počas tejto návštevy zároveň zdokumentuje pôvodné zafarbenie skloviny podľa stupnice. Počas nasledujúcich 14 nocí prebieha samotné domáce bielenie. Na 15. deň absolvujete ambulantné bielenie, počas ktorého 3-krát po 15 minút aplikujeme bieliaci gél so 6% peroxidom vodíka.

Na rozdiel od iných bieliacich postupov a ošetrení, vám konečný výsledok vydrží niekoľko rokov. To si ale vyžaduje správnu starostlivosť a pravidelné návštevy dentálnej hygieny. Počas bielenia nie je nevyhnutné striktne dodržiavať bielu diétu. Gély neobsahujú žiadne stabilizátory, konzervačné látky, glycerol a žiadne iné látky, ktoré sa bežne vyskytujú v bieliacich géloch a tým zvyšujú citlivosť. No aj napriek tomu sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť citlivosť zubov.

Samotným bielením dokážeme zmeniť zafarbenie skloviny. Neovplyvníme tým farbu koruniek, mostíkov, výplní či implantátov.